גיבוי שרתים וירטואלים – למה זה חשוב?

שימוש בשרתים וירטואלים הפך במהלך השנים לאחת הטכנולוגיות השימושיות ביותר שיש בנמצא, בעיקר עבור עסקים, מוסדות או ארגונים. ברמה הכללית, מדובר בהליך וירטואליזציה. כלומר, הפעלה של תוכנה באופן שאינו תלוי בתשתית של מחשב ספציפי, וזאת על ידי דימוייה של תשתית אמיתית. לא ניתן לדבר על פעולה זו מבלי להתייחס לסיכונים הנוגעים לשרתים אלה, או את הנתונים המצביעים על כך שבשנת 2013 בלבד כ-60 מיליון מחשבים ושרתים בכל רחבי העולם התקלקלו. ברובם המכריע המידע אבד לחלוטין, ללא יכולת לשחזר אותו.

כתוצאה מכל אלה, ברור מדוע חייב להיות מושם דגש על גיבוי שרתים וירטואלים. אז כיצד בדיוק ניתן לעשות זאת כיום?

המשתנים המרכיבים את משוואת הגיבוי

כצעד ראשון, ראוי להדגיש כי גיבוי שרת וירטואלי מהווה כיום תחום רחב בכל קנה מידה. זאת עקב העובדה, שיש היבטים שונים הנוגעים לשרת ונדרש לגבות אותם. ברור שלצד גיבוי המערכת הטכנולוגית עצמה (או ה”מכונה”, כפי שנהוג לכנות אותה), חיוני גיבוי של רכיבים שונים של מידע הנוגעים אליה ובכלל זה גיבוי שרתי דואר, גיבוי SQL, גיבוי System State. נקודת המוצא היא, שגיבוי יעיל של השרת יכלול את כל הרכיבים האלה במקביל.

בנוסף על כך, ברור מדוע גיבוי שרתים וירטואלים פשוט חייב להיעשות בתדירות הגבוהה ביותר שניתן להעלות על הדעת. ארגונים המשתמשים בשרתים וירטואלים ניצבים בפני בעיה לא פשוטה כל אימת שעומד סיכון עבור המידע החיוני שבתוכם, לכן המלצה ברורה היא לגבות את המידע מדי יום ביומו, או אפילו מעבר לכך. כיום, מוצעים שירותים המאפשרים לעשות זאת באופן אוטומטי, במועדים שנקבעו מראש ובהתאם לצרכים הספציפיים של העסק או הארגון.

גיבוי שרת וירטואלי מחייב תאימות לטכנולוגיית הוירטואליזציה, ישנו גיבוי ייעודי לשרתים וירטואלים מבוססי VMware והוא שונה מגיבוי של מערכות מבוססות Hyper-V. ניתן לבצע גיבוי לVM’s וניתן לבצע גיבוי למידע הכל תלוי בצרכי הלקוח.

חשיבותו של גיבוי מרחוק

דגש משמעותי אחר בהקשר של גיבוי שרתים נוגע לאופן שבו הדבר נעשה הלכה למעשה. בשנים האחרונות, יחד עם הפופולאריות הגוברת של מיחשוב הענן ככלל, גדלו בצורה משמעותית מספר הארגונים אשר מבצעים את הגיבוי בשיטה זו. בפועל, מדובר כאן בגיבוי מרחוק, הנעשה באמצעות שרתים חיצוניים לעסק, אשר החיבור אליהם מבוסס, על רשת האינטרנט. גיבוי מרחוק לשרתים וירטואלים, כולל מספר רב של יתרונות על פני גיבוי מקומי, כשהעיקרי בהם הוא שמירת עותק של המידע באתר מרוחק. מעבר לכך, ישנם יתרונות של גמישות, יכולות מתקדמות ושדרוגים אוטומטיים.

כך עושים זאת נכון

ההמלצה הברורה לכל ארגון המשתמש בשרתים וירטואלים, בהמשך לכל הכתוב מעלה, היא לא להשאיר מאחור את הגיבוי, ובוודאי שלא להשאיר דבר ליד המקרה. גיבוי שרתים וירטואלים חייב להיעשות סביב השעון, בצורה שתהווה שטר ביטחון של ממש. מומלץ מאד להיעזר בחברות הפועלות בתחום, שיעניקו ייעוץ בבחירת פיתרון הגיבוי האידיאלי, בהתאם לצרכים של ארגון נתון.

[formidable id=11]
צור קשר