המחשב הפך לאמצעי המרכזי דרכו אנו פועלים במאה ה-21. עבור אינספור אנשים ובלא מעט ארגונים, המחשב משמש גם אמצעי אחסון מהשורה הראשונה, בו יימצאו קבצים, מסמכים, תוכנות ופריטים אחרים בעלי ערך רב, בין אם אלו בעלי ערך רגשי או כלכלי. כתוצאה מכך, ברור מדוע נדרש לתת את הדעת, בכל שלב, על גיבוי ראוי של כל מה שחשוב במחשב. בעת הנוכחית, דרך מקובלת ביותר לעשות זאת היא באמצעות גיבוי מרחוק.

גיבוי מרחוק

מהו גיבוי מרחוק?

גיבוי מרחוק, פשוטו כמשמעו, הוא גיבוי הנעשה שלא באמצעות תוכנות או אמצעים הנמצאים במחשב באופן פיזי, כי אם על בסיס תקשורת האינטרנט. העיקרון הבסיסי כאן הוא, שהגיבוי מבוסס על שרת אחסון חיצוני, אשר הגישה אליו נעשית באמצעות חיבור פשוט לרשת האינטרנט. חשוב להדגיש שלמרות שברוב המקרים השימוש הוא ברשת תקשורת חיצונית, ארגונים או מוסדות גדולים עשויים לבצע את הגיבוי גם באמצעות הרשת הפרטית שלהם.
לא קשה למצוא לגיבוי מהסוג הזה יתרונות, שהופכים אותו לפופולארי ביותר בשנים האחרונות. גיבוי מרוחק מאפשר לשמור את הקבצים המגובים במקום הבטוח ביותר האפשרי ומונע נזק במקרים של פגיעה חיצונית במחשבים, עקב שריפות, הצפות, או נזקים פיזיים. לראיה, אחת המסקנות שהגיעו אליהן בארצות הברית, לאחר שסופות הוריקן הביאו להשמדת מאגרים שלמים של מוסדות רפואיים או בירוקרטיים, הייתה שיש להפריד את הגיבוי מן המחשב, ולאחסן את הקבצים במקום בטוח הרבה יותר.
הגיבוי עצמו נועד להבטיח, שהגישה למידע תהיה רק למי שמחזיק בו. בין השאר, מדובר כאן על הצפנה מלאה, שחוסמת את גישתם של אחרים שאינם מורשים לקבצים האמורים.

ומה באשר לחסרונות?

יחד עם הנאמר מעלה, חשוב להדגיש כי לגיבוי מרחוק יש מספר חסרונות, אפילו ביחס לפתרונות גיבוי אחרים המוצעים כיום. ראשית, ההתבססות על רשת האינטרנט עלולה להביא לכך, שהגיבוי והשיחזור אינם ודאיים.
כמענה לנושא מגבלת רוחב הפס, אנו מפעילים שני שירותים משלימים:
פתרון גיבוי היברידי, הכולל גיבוי מקומי בנוסף לגיבוי הענן על ידי מערכת אחת.
העברת המידע על כונן קשיח מהלקוח לחווה ובחזרה, לפי הנדרש.
משתמשים שהפתרון אינו מתאים עבורם הם אלו שכמות המידע היומית (נפח השינוי) גדול מרוחב הפס של קישוריות האינטרנט. לדוגמא חברות לעריכת מולטימדיה, שיוצרות ועורכות סרטים ואין ביכולתן לשלם על תשתיות אינטרנט מתקדמות.

סוגיה משמעותית אחרת, בשיטה זו כמו בשיטות אחרות, נוגעת למשטר הגיבוי. העובדות מראות, שמשתמשים רבים לא מנהלים כראוי את הגיבוי שלהם, דבר שעלול להביא לכך שחומרים חיוניים לא יגובו. שימוש בגורמים מקצועיים, או לחילופין, בשירותים המבצעים את הגיבוי בשעות קבועות מדי יום, יכולים רק לסייע מהבחינה הזו.