גיבוי מרחוק

זהו פתרון הגיבוי המתקדם והאמין ביחס לכל פתרונות הגיבוי האחרים. גיבוי מרחוק מאפשר גמישות מלאה לכל הגדרות משטר הגיבוי. ניתן לבצע גיבוי לכל מערכות ההפעלה ובסיסי הנתונים הנפוצים, הגיבוי מבוצע דרך רשת האינטרנט, שמאפשר גיבוי של מחשבים מרוחקים כמו מחשבים ניידים ומידע של מחשבים בבית העובדים. אין צורך בידע טכני להתקנת הגיבוי ו/או שיחזור מידע.

לגיבוי מרחוק 3 חסרונות:
נפח המידע הנדרש לגיבוי עובר דרך האינטרנט. הפתרון לא מתאים לעסקים שמייצרים נפח נתונים גדול ביום. לדוגמא, מי שעוסק במולטימדיה ויכול לייצר ביום קבצים בנפח של מאות ג’יגות.
מהירות שיחזור – שיחזור דרך האינטרנט יכול לקחת זמן רב. בהתאם חייבים לבחור בספק מקומי, שמתחיייב לספק את המידע בשליחות עם דיסק לאתר הלקוח בזמן מוסכם.
משטר גיבוי – מרבית הספקים בישראל ובעולם מספקים את השירות בניהול עצמי, פעולה שנועדה לכישלון. בודדים הלקוחות שיודעים לבצע איפיון, ולקחת אחריות מסודרת על בקרת הגיבוי. זה חסרון שקיים בכל שיטות הגיבוי, ולכן חשוב לבחור בגורם מקצועי שידע לנהל את משטר הגיבוי בצורה מקצועית.
למרות אותם חסרונות, עדיין מדובר בפתרון הגיבוי הטוב ביותר.

גיבוי בענן או סנכרון לענן?
טעות נפוצה היא להתייחס לפתרונות של שמירת קבצים ו/או סנכרון מידע לענן כגיבוי. פתרונות כדוגמת Dropbox ו SugarSync מספקים מענה מצויין לסנכרון קבצים פרטיים בין מחשבים וגישה מכל מקום למידע, אך שירות שלא מספק אפשרות שיחזור גרסאות לאחור לא נחשב לגיבוי. אם המידע העסקי נפגם בגלל וירוס או טעות אנוש, המידע הפגום יסונכרן לשירות הענן ומשם לכל התקני הקצה הנוספים. בנוסף לזה מדובר על פתרונות זולים מאוד ללא תמיכה ומענה מקצועי.

גיבוי לענן

קלטות גיבוי

גיבוי לקלטות אומנם מצביע, בדרך כלל, על איפיון פתרון ומשטר גיבוי רציני, אך מדובר בטכנולוגיה מיושנת שסובלת מתחלואים רבים ובמרבית העסקים לא מנוהלת כנדרש.
קלטות הגיבוי רגישות לחום, טמפרטורה ולחות (מישהו אמר “ישראל”?). מדובר במדייה מגנטית עם אורך חיים מוגבל.
מרבית העסקים לא מקפידים על נוהל עבודה נכון, כמו שיחזור מדגמי מידי מספר שבועות, הוצאת קלטות מחוץ לארגון, החלפת קלטות בחדשות כל מספר חודשים, כל אלו יכולים לייצר מצב, שלא יאפשר שיחזור מידע ביום שידרש.

backup_tape backup_cassette

גיבוי לדיסק נייד

פתרון הגיבוי הנפוץ ביותר בעסקים קטנים, מדובר בפתרון הגיבוי המסוכן ביותר!

הבסיס לגיבוי תקין הוא שמירת מספר עותקים באתר מרוחק. גיבוי לכונן גיבוי לרוב יבוצע על ידי טכנאי מחשבים, שלא מבין את הסיכונים ואת המשמעות העסקית של אובדן מידע.
בדרך כלל, גיבוי לדיסק יבוצע על ידי העתקת החומר מהשרת לדיסק לא באמצעות תוכנת גיבוי מסודרת (משיקולי עלות), כלומר המידע לא יגובה בצורה מאובטחת, ללא גרסאות לאחור. הגיבוי צמוד לשרת הגיבוי, כלומר במקרה של גניבה/ שריפה/ הצפה/ מכת חשמל/ וירוס המידע והגיבוי ייפגעו יחד.

גיבוי לדיסק נייד

 

רובוט גיבוי

רובוט גיבוי או בשם המקצועי ספריית גיבוי הוא פתרון מקצועי לעסקים עם נפח נתונים גדול. ספריית הגיבוי מחזיקה קלטות רבות והיא מנהלת את החלפת הקלטות ושמירת הגרסאות. אומנם מדובר בפתרון מקצועי ברמה גבוהה, אשר מונע את טעויות האנוש הנפוצות בטייפ גיבוי, שגורם אנושי צריך להחליף קלטות באופן ידני. מצד שני, מדובר במערכת גיבוי שנמצאת בסמוך למידע עצמו. אם האיחסון הוא בחוות שרתים מסודרת, שם רמת הסיכון נמוכה אז מדובר בפתרון מצויין. אם מדובר באתר לקוח אז הסיכון גבוה.

רובוט גיבוי

שורה תחתונה

השוק מוצף בפתרונות גיבוי רבים, וחלקם הוא מס-שפתיים ולא פתרון אמיתי. חשוב לזכור שהיחידי שניזוק במקרה של פגיעת מידע הוא בעל העסק. מרבית אנשי המחשבים לא מבינים את המשמעות של אובדן מידע עסקי, מה המשמעות שכל בסיס הנתונים של הנהלת החשבונות נפגע ללא יכולת שיחזור, או אפילו רק חוסר זמינות של המידע למשך מספר ימים. אנשי המחשבים מנסים לספק מענה זול בהתאם לדרישת הלקוח. למרביתם אין את הידע, הכלים והסמכות להסביר ללקוח שהפתרון הזול הוא לא באמת גיבוי אמיתי, אלא פתרון חלקי שמשאיר את הלקוח עם רמת סיכון גבוהה מאוד.

גיבוי אמיתי מחייב משטר גיבוי מסודר שיבטיח הגנה סבירה על המידע העסקי.